آموزش نحوه استفاده از برد بورد برای بستن مدارهای الکتریکی

0
816
آموزش نحوه استفاده از برد بورد برای بستن مدارهای الکتریکی
آموزش نحوه استفاده از برد بورد برای بستن مدارهای الکتریکی

برد بورد ها یکی از پر مصرف ترین قطعات در بستن مدارهای الکترونیکی هستند. در این آموزش قصد داریم تا شما رو با تاریخچه و نحوه استفاده از اون ها آشنا کنیم. پس با ما در آموزش نحوه استفاده از برد بورد برای بستن مدارهای الکتریکی همراه بشید

 

چی لازم داریم :
  • بردبورد
  • المان الکترونیکی
  • سیم

اگه تو سال های نزدیک به ۱۹۶۰ میلادی ( یا همون  ۱۳۳۸  شمسی )قصد بستن یه مدار الکترونیک رو داشتید باید از تکنیکی به نام سیم های درهم تنیده (wire-wrap) استفاده می کردید. این پروسه علاوه بر اینکه زمان زیادی رو از فرد می گرفت میزان خطا رو هم تا مقدار قابل توجهی بالا میبرد. علاوه بر اون اگه خطایی هم سر میزد واقعا پیدا کردن مشکل کار بسیار سختی بود.

wire-wrap
wire-wrap

چرا برد بورد ؟

اما بردبورد این مشکل رو حل کرد. اما چرا اسم این قطعه بردبورد ( تخته نان) هست. حتما شما هم وقتی به این اسم نگاه می کنید یاد یه تخته چوبی و یه تکه بزرگه نان روی اون می افتید.

تخته نون
تخته نان

در زمان های قدیم که المان های الکترونیک بزرگ بودند، الکترونیک کار ها برای انجام پروژه های خودشون مجبور می شدند تخته برش نان رو بردارند و با استفاده از پونز و مقداری چسب سیم ها رو بین قطعات متصل کنن.

همچنین بخوانید :  اموزش نصب سیستم عامل بر روی برد رازبری پای Raspberry pi
اتصال قطعات الکترونیکی در قدیم توسط تخته نان
اتصال قطعات الکترونیکی در قدیم توسط تخته نان

بعد از مدتی که المان های الکترونیکی کوچک و کوچک تر شدن یه راه بهتری برای اتصال قطعات الکترونیک به مدار اختراع شد که اسمش برد بورد بود و مادران سرتاسر جهان رو خوشحال کرد. به همین دلیل این اسم از اون سالها بر روی این قطعه دوست داشتنی موند.

 

برد بورد چگونه کار میکند ؟

بهترین راه برای اونکه متوجه بشیم که برد بورد چطور کار میکنه اینه که اون رو تکه تکه کنیم. ما اینجا یه بردبورد داریم که پانل پشتی اون برداشته شده. همونطور که می بینید پشت اون تعدادی قطعه فلزی پشت سر هم و بطور افقی قرار داده شده.

اتصالات در برد بورد
اتصالات در برد بورد

زیر این قطعه های فلزی که ردیف چیده شدن یه گیره هایی قرار گرفته که به نگه داشته پایه قطعات و سیم ها داخل برد بورد کمک میکنه

گیره
گیره پایه های المان ها در بردبورد

وقتی شما قطعه ای رو داخل برد بورد قرار می دید به دلیل وجود سطر های فلزی داخلش، توی اون سطر اتصال به وجود میاد.

اتصال یک قطعه بر روی برد بورد
اتصال یک قطعه بر روی برد بورد

توجه کنید که سطر های به صورت افقی به همدیگه متصل هستند و دو ردیف ار سطرها توسط  شیار وسط از هم جدا شدند و دیگه اتصالی به هم ندارن.

خوب حالا اگه یه نگاهی به برد بورد بندازیم متوجه میشیم که دو ستون عمودی از سوراخ اتصالات از بالا تا پایین برد بورد کشیده شده. این دو ستون که در دو طرف قطعه قرار داره . اگه از پشت به اون نگاه کنید می بیبنید گه این دو ستون به صورت عمودی توسط دو قطعه فلزی به هم متصل شدند که عمدتا برای اتصال ولتاژ استفاده میشن. استفاده از این دو ریل برای اعمال ولتاژ به المان های سوار شده بر روی بردبورد باعث جمع و جور تر شدن مدار میشه.

همچنین بخوانید :  مقاومت الکتریکی PULL UP و PULL DOWN چگونه عمل میکنند ؟
ریل ولتاژ
ریل های ولتاژ در بردبورد

باید توجه کنید که دو ریل اتصال عمودی در دو طرف بردبورد به همدیگه اتصال ندارن برای استفاده هم زمان از هر دو طرف باید اون دو رو با دو تا تیکه سیم به هم متصل کنید.

نحوه اتصال بین دو ریل ولتاژ
نحوه اتصال بین دو ریل ولتاژ

شیار وسط برد بورد برای چیست ؟

شاید بخواید بدونید که چرا برد بورد توسط یه شیار از هم دیگه جدا و عایق شده. دلیل اون هم چیزی نیست جز اینکه شما براحتی بتونید یه مدار مجتمع و یا همون ای سی رو روی اون سوار کنید. اگه این شیار وجود نداشت اتصال ای سی هایی با طول زیاد بر روی بردبورد تقریبا غیر ممکن میشد چون که در بیشتر حالات  ما نیازی نداریم که ۲ پایه از یه ای سی به هم متصل شده باشه.

نحوه قرار دادن ای سی بر روی برد بورد
نحوه قرار دادن ای سی بر روی برد بورد
کانال تلگرام دست ابزار

ارسال یک دیدگاه