آموزش کار با بوردهای آردوینو – آردوینو چیست + یک پروژه ساده آردوینو

1
161
آموزش کار با بوردهای آردوینو - آردوینو چیست + یک پروژه ساده آردوینو
آموزش کار با بوردهای آردوینو - آردوینو چیست + یک پروژه ساده آردوینو

بوردهای آردوینو بردهایی متن باز (Open Source) محسوب میشن که در واقع پازل هایی آماده از مدارهای بزرگتر هستن . این بورد ها دارای سخت افزار و نرم افزاری بسیار منعطف هستن و اونقدر ساده هستن که افراد کاملا مبتدی میتونه با اونها براحتی کار کنه . شما براحتی میتونید از بوردهای آردوینو در پروژه های الکترونیکی مختلف خودتون استفاده کنید . اگر میخواید در مورد این آردوینو بیشتر بدونید دست ابزار رو دنبال کنید . . .

چی لازم داریم :
  • Arduino UNO
  • سیم
  • برد بورد
  • A to B USB Cable
  • LED
  • مقاومت ۴۷۰ اهمی

آردوینو چیست ؟

در واقع آردوینو یه پلتفرم بر پایه استفاده آسون از سخت افزار و نرم افزاره. بوردهای آردیونو قادرن تا ورودی هایی رو بخونند، یه سنسور رو روشن کنن ، یه موتور رو فعال کنن ، چیزی روی به طور آنلاین پخش کنند و یا انواع کارهای جالب دیگه ای رو انجام بدن .

بوردهای آردوینو
بوردهای آردوینو

بوردهای آردوینو در موسسه Ivrea Interaction Design به عنوان یه نمونه اولیه برای دانش آموزانی که هیچ زمینه ای در مورد الکترونیک و برنامه نویسی ندارن ساخته شد، ولی خیلی زود تونست برای خودش اسم و رسمی پیدا کنه .

چرا بوردهای آردوینو؟

باید گفت که بخاطر استفاده بسیار آسون ، بوردهای آردوینو در هزاران پروژه الکترونیک مورد استفاده قرار گرفته  آردوینو یه نرم افزار ساده هم برای مبتدی ها داره و اینقدر منعطف هست که بتونه کارهای بزرگی رو برای حرفه ای ها هم انجام بده . همچنین آردوینو یه کتابخونه بزرگ داره که به شما اجازه میده تا انواع پروژه های الکترونیک رو براحتی پیاده سازی کنید . نکته دیگه ای هم که در مورد این تکنولوژی وجود داره اینه که با وجود تمامی این ویژگی ها ، بوردهای آردوینو قیمت نسبتاً مناسبی دارن .

همچنین بخوانید :  با استفاده از حشره کش الکتریکی یک سلاح مغناطیسی EMP بسازید
انواع اردینو
انواع اردینو

محبوب ترین خانواده از مجموعه بوردهای آردوینو Arduino Uno هست که توسط پردازنده atmega 328  نیرو گرفته که با bootloader بارگزاری میشه.

atmega 328
atmega 328

شروع کار با بوردهای آردوینو؟

برای کسایی که نمیدونن باید بگیم که برنامه نویسی بوردهای آردوینو بسیار سادست چون که شامل یه کتابخونه بزرگه که برنامه نویسی رو برای ما آسون میکنه. در ابتدا نیاز داریم تا درایورهای آردوینو رو نصب کنیم . میتونید آخرین ورژن از نرم افزار Arduino IDE  رو از طریق صفحه زیر دانلود کنید.

 

دانلود نرم افزار IDE

 

خوب ما برای قسمت اول آموزشمون پروژه چراغ چشمک زن رو  به عنوان ساده ترین پروژه انتخاب کردیم . برای این پروزه به یه سری المان نیاز داریم که میتونید لیست اون رو در ابتدای صفحه پیدا کنید.

شاید از این مطلب هم خوشتون بیاد

با استفاده از کابل مخصوص بورد رو به رایانه متصل کنید و Device manager رو با کلیک راست بر روی my computer  باز کنید . سپس properties و در انتها device manager رو باز کنید. باید یه undefined USB داخل صفحه ببیند روی اون کلیک راست کرده و گزینه update drivers رو انتخاب کنید.

اتصال بورد آردوینو به رایانه
اتصال بورد آردوینو به رایانه

برای این پروژه شما نیازی به کدنویس ندارید و کافیه تا با مراجعه به منوی File  گزینه Examples و سپس Basics و بعد از اون Blink رو انتخاب کنید. حالا یه صفحه جدید با نام Blink باز میشه. در اینجا باید پورتی رو که آردوینو به اون متصله رو انتخاب کنیم.

همچنین بخوانید :  با استفاده از باتری موبایل قدیمی خود یک چراغ مطالعه بسازید
نرم افزار IDE
نرم افزار IDE

برای این کار از منوی tools گزینه board رو انتخاب کنید. و همین که گزینه Upload رو انتخاب کردید میبینید که LED ها روی اردینو در زمان آپلود سریعتر چشمک میزنند

اتصال اردینو به برو بورد
اتصال آردوینو  به برد بورد

و زمانی که آپلود تموم شد LED نزدیک به پین شماره ۱۳ از برد اردینو در یه فاصله زمانی ۱ ثانیه ای شروع به چشمک زدن میکنه.

چراغ نزید به پین 13 چشمک میزند
چراغ نزدیک به پین ۱۳ چشمک میزند

شما میتونید زمان تاخیر چشمک زدن چراغ LED رو  با تغییر value از دستور delay کم و یا زیاد کنید.

 

delay(value);

 

برنامه یه آردوینو به طور عمده شامل دو قسمت عملگر اصلی (main function )و عملگر حلقه (loop function)  هست. عملگر اصلی جایی که ارزش دهی ها(initialization) اتفاق می افته، برای مثال:

pinMode(13, OUTPUT);

این دستور پین شماره ۱۳ اردینو رو به عنوان خروجی ارزش دهی میکنه. عملگر حلقه هم جایی هست که در اون تمام جادو ها اتفاق می افته.این عملگر مثه یه حلقه بی نهایت بارها و بار ها انجام میشه. پس به طور کلی تمامی کدهای مورد نیاز ما اینطور خواهد بود.

مدار نهایی بورد آردوینو
مدار نهایی بورد آردوینو
digitalWrite(LED_BUILTIN, HIGH);
delay(1000);
digitalWrite(LED_BUILTIN, LOW);
delay(1000);

که عملگر ()digitalWrite برای قرار دادن یه پین به عنوان high و یا low (که همون on و off خودمونه) . و عملگر delay که باعث ایجاد تاخیر بین high و low از عملگر ()digitalWrite و میزان تاخیر در روشن و خاموش شدن LED میشه هست.

منتظر ادامه آموزش بوردهای آردوینو  باشید . . .

کانال تلگرام دست ابزار

1 دیدگاه

ارسال یک دیدگاه