مدار تشخیص سیم برق بصورت Wireless و بدون نیاز به اتصال مستقیم

0
459

مطمئناً وقتی میخواید یک تابلو دکوری روی دیوار خونتون نصب کنید یکی از مواردی که باید بهش توجه کنید اینه که تا حد امکان از چراغ های دیواری دور باشه . چون ممکنه میخ رو روی سیم اونها بکوبید که هم برای خودتون خطرناکه و هم برای سیم کشی ساختمونتون . امروز مدار ساده ای به شما آموزش میدیم که به کمک اون میتونید محل سیم های برق رو بدون استفاده از فاز متر و بصورت wireless پیدا کنید .پس اگر میخواید یک مدار تشخیص سیم برق بصورت Wireless و بدون نیاز به اتصال مستقیم بسازید با دست ابزار همراه بشید . . .

چی لازم داریم :
  • باتری کتابی ۹ ولتی
  • یه LED به رنگ دلخواه
  • سه تا دونه ترانزیستور۲N3704
  • مقاومت های ۱ مگااهم،۱۰۰کیلو اهم، و ۲۰۰ اهمی
  • کلید مینیاتوری
  • مقداری سیم تک رشته
  • Buzzer

اساس کار مدار تشخیص سیم برق بصورت Wireless

یه سیم برق که حامل جریان الکتریکیه اطراف خودش یه میدان مغناطیسی ایجاد میکنه پس وقتی ما این ابزارمون رو که به وسیله یک آنتن که براش تهیه و به پایه بیس ترانزیستور نوع P متصلش کردیم نزدیک سیم برق که جریان از اون عبور میکنه میبریم یه جریان بسیار کمی وارد آنتن و باعث تریگر شدن اولین ترانزیستور میشه و خروجی اولین ترانزیستور باعث تریگر شدن ترانزیستور دومی و و همینطور خروجی ترانزیستور دوم هم ترانزیستور بعدی رو تریگر میکنه (این کار باعث افزایش  ولتاژ میشه)و ترانزیستور سوم هم باعث روشن شدن LED و مدار buzzer میشه و به ما میگه که در این نقطه خاص جریان برق وجود داره.

همچنین بخوانید :  با چند تکه کارتن و کاغذ رنگی ساده یک عروسک زیبا بسازید

نحوه نام گذاری پایه های ترانزیستور برای مدار تشخیص سیم برق بصورت Wireless
نحوه نام گذاری پایه های ترانزیستور برای مدار تشخیص سیم برق بصورت Wireless

شماتیک مدار تشخیص سیم برق بصورت Wireless

حالا کافیه تا قطعات مورد نیاز رو با توجه به نقشه شماتیکی که براتون آماده کردیم بر روی برد بورد سوار کنید.

شماتیک مدار تشخیص سیم برق بصورت Wireless
شماتیک مدار تشخیص سیم برق بصورت Wireless

 

مدار تشخیص سیم برق بصورت Wireless رو با آردیونو هم میتونید براحتی انجام بدید . کار ما تمومه امیدوارم لذت برده باشید و از این به بعد با خیال راحت تابلو های خودتون رو روی دیوار نصب کنید.

 

کانال تلگرام دست ابزار

ارسال یک دیدگاه