با چند ابزار ساده یه شارژر موبایل بسازید

0
58
شاخص

امروزه با توجه به اینکه تلفن های هوشمند جزئی جدایی ناپذیر از زندگی ما هستند و ما به طور کلی خدماتی مثل امور بانکی تا چک کردن ایمیل های کاری رو به وسیله این کجت پیش می بریم، نیاز مداوم به پر بودن باتری این کجت در طول روز حس میشه و هم اینکه وقت کافی برای گذاشتن این گجت در یه جای ثابت هم نخواهیم داشت پس وجود یه پاور بانک هم جزئی جدایی پذیر در زندگی روزمره ما خواهد بود.
اینبار در دست ابزار قصد داریم تا با استفاده از چند المان الکترونیک ساده، یه پاور بانک بسازیم.البته باید توجه داشته باشیم که این یه پروژه ساده خواهد بود و هرگز جایگزین مناسب برای پاور بانک هایی با گنجایش ۱۰۰۰۰ میلی آمپر نیست ولی کار ما رو در مواقع ضروری راه خواهد انداخت.
این پروژه بسیار ساده هست و با ساده ترین امکانات می تونید این مدار رو بسازید و به عنوان زیر پروژه از یه پروژه بزرگتر از اون الهام بگیرید.
پس با ما در دست ابزار همراه باشید.

همچنین بخوانید :  آموزش ساخت یک سبد زیبا با استفاده از طناب نخی


چی لازم داریم :
  • رگولاتور ۷۸۰۵
  • پورت یو اس بی
  • باتری کتابی
  • آداپتور باتری
  • ال ای دی
  • مقاومت ۱کیلو اهمی
مواد لازم

مراحل کار بسیار ساده خواهد بود اینطور که باتری رو به رگولاتور متصل خواهیم کرد تا افزایش دهنده ولتاژ برای ما باشه و از خروجی رگولاتور به پورت یو اس بی اتصال خواهیم داد تا بتونیم از ولتاژ بدست اومده استفاده کنیم.

شماتیک مدار

برای اینکه با نحوه اتصال رگولاتور در مدار آشنا بشیم و اون رو به درستی در مدار قرار بدیم کافیه تا نگاهی به دیتا شیت این المان الکترونیک بندازیم
دانلود دیتا شیت رگولاتور ۷۸۰۵
از لامپ LED هم قبل از ورد ولتاژ به رگولاتور و جهت حصول اطمینان از پر بودن باتری استفاده میکنم.
دلیل استفاده از مقاومت یک کیلو اهمی هم قبل از لامپ LED مقاوم کردن لامپ از تغییرات ولتاژ ناگهانی هست که منجر به سوختن لامپ خواهد شد.
توجه داشته باشید که این مدار یه مدار کلی هست و شما با استفاده از خلاقیت خودتون میتونید مدار رو گسترش بدید، برای مثال یک دیگه از تغییراتی که میتونیم برای حافظت بیشتر مدار اعمال کنیم، اضافه کردن یه دیود ۱N4007 در مسیر ولتاژ خروجی رگولاتور هست که باعض افزایش ضریب اطمینان در مدار خواهد شد.
نمونه دیگه از این تغییرات اینه که میتونید به جای استفاده از رگولاتور ۷۸۰۵ که ولتاژ خروجی ثابتی رو به ما می ده از LM 317 استفاده کنیم که به ما خروجی با ولتاژ متغیر خواهد داد.

همچنین بخوانید :  آموزش کار با بوردهای آردوینو - آردوینو چیست + یک پروژه ساده آردوینو

 

کانال تلگرام دست ابزار

ارسال یک دیدگاه